V okviru Mreže šol Parka Škocjanske jame smo se v četrtek, 9. 5. 2024, udeležili Kongresa mladih raziskovalcev z osrednjo temo: Zmanjševanje porabe. Skoraj 40 učencev iz petih šol biosfernega območja je delilo svoje raziskave in ideje glede trajnostne prihodnosti, ki so jih pripravljali to šolsko leto.

Uvodno predavanje, naslovljeno “Zeleni izziv: Pametna poraba za boljši jutri. Drobni koraki, velike spremembe!”, sta izvedli predstavnici podjetja Komunala Sežana, biologinja mag. Vlasta Kukanja in komunikologinja Mojca Uršič. Prikazali sta preveliko potrošnjo ljudi ter nam podali nekaj ključnih informacij o pretiranem izrabljanju virov našega planeta.

V nadaljevanju smo učenci OŠ Kuteževo, OŠ Knežak, OŠ Pregarje, OŠ Antona Žnideršiča in OŠ Košana predstavili svoje delo na področju zmanjševanja porabe ter možnostih recikliranja.

Predstavili smo naslednje ideje za zmanjševanje porabe:

• izmenjavo oblačil, igrač,
  • recikliranje materialov ter
  • ustvarjanje družabnih iger iz odpadnega materiala.

Naši učenci so se pri pouku nadarjenih učencev pod mentorstvom učiteljice Nine Kalc lotili izdelave didaktične igrače za otroke prve starostne skupine v vrtcu. Iz odpadnih materialov smo izdelali barvno stonogo, ki otrokom pomaga pri učenju šestih barv. Igro smo predstavili tudi v vrtcu. Otroci so bili naravnost navdušeni!