Select Page

Vlada RS je 1. marec razglasila za dan inkluzije. Inkluzivno izobraževanje pomeni, da ima vsak otrok pravico biti vključen, ne glede na njegove sposobnosti in zmožnosti. Ker je sprejemanje drugačnosti in različnosti pomembna vrlina, smo dan obeležili tudi na naši šoli.

Na razredni stopnji sva svetovalni delavki izvedli delavnice na temo slepih in slabovidnih ter gluhih in naglušnih. Z učenci 1. in 2. razreda smo uro posvetili spoznavanju sveta slepih ter slabovidnih. Učenci so risali po navodilih v temi. ”Čudno mi je, ker je tema, ker se barve zmešajo. Rdeča se je pomešala,” je svoje občutke strnil učenec 1. razreda. Otroci so spoznali, kako slepim in slabovidnim pomagamo ter na kakšen način se učijo. Učenka 1. razreda je svojim sošolcem pojasnila, zakaj slepi potrebujejo palico: ”Slepi rabijo palico, ker ne vidijo. Rabijo jo zato, da začutijo rob, da ne padejo v morje.” Zaključek ure smo namenili izkustvenemu učenju. Otroci so z zavezanimi očmi tipali tipne slikanice, poskusili brati Braillovo pisavo, se žogali z zvenečo žogo, se igrali tipni spomin in s tipanjem ”brali” tipni slovar. ”Ni prijetno, ko ne vidiš nič,” je svoje občutke opisala učenka 1. razreda.

Z učenci 3., 4. in 5. razreda smo uro posvetili spoznavanju sveta gluhih in naglušnih. Učenci so se med seboj pogovarjali brez besed in spoznali, kako se gluhi ter naglušni sporazumevajo in učijo. Svetovalni delavki sta ljudsko pravljico Rusica izgnala grdinico iz hišice odkretali v slovenskem znakovnem jeziku. Učenci so se tudi sami naučili nekaj osnov slovenskega znakovnega jezika. Spoznali so osnovne kretnje ter se naučili znakovne abecede. Učencem je najbolj v spominu ostala kretnja za besedo lepo, zbežati, ime in priimek.

Za učence višjih razredov smo pripravili plakate z zgodbami slavnih, ki imajo posebne potrebe. Prav tako smo učencem skozi vaje predstavili, s kakšnimi težavami se pri pouku soočajo učenci, ki imajo učne težave.

Naši učenci so spoznali kanček sveta oseb, ki imajo posebne potrebe. Ob koncu dejavnosti so bili dobre volje in polni vtisov ter novega znanja.

Svetovalni delavki Neža Primc in Petra Iskra Pugelj

Orodna vrstica za dostopnost