V torek, 22. 10. 2024, smo se učenci od 6. do 9. razreda udeležili kulturnega dne Po Prešernovih stopinjah. Najprej smo se ustavili v Ljubljani. Tam smo si ogledali Prešernov spomenik in izvedeli nekaj podatkov o njem. Sprehodili smo se do lokacij, ki so zaznamovale pesnikovo življenje: Trnovske cerkve, stavbe, v kateri je živela Julija, šole, kjer se je šolal… Naslednja lokacija je bilo mesto Kranj. V središču mesta smo si ogledali Prešernov spomenik, ta naj bi bil petdeset let mlajši od ljubljanskega. Odšli smo v njegov muzej, kjer je živel in služboval zadnja tri leta. Odpravili smo se tudi do Prešernovega gaja, kjer je bil pokopan. Povedali so nam, da je tam pokopana tudi njegova hči Ernestina, on jo je klical Tinka. Naša zadnja lokacija je bila vas Vrba. Žal si nismo mogli ogledati njegove rojstne hiše, saj so jo prenavljali. Videli smo pesnikov kip, pri katerem je posebnost, da so izoblikovali samo njegovo glavo. Sprehodili smo se do cerkve svetega Marka, ki jo omenja v svoji pesmi O Vrba. Dan smo zaključili z obiskom druge najstarejše lipe v Sloveniji, pod katero smo recitirali Zdravljico v različnih jezikih.

Kaja Šestan, Alja Šestan, Kaja Rutar, 6. r.